Лекция профессора СТИВЕНА ШНАЙДЕРА (SUNY Institute of Technology) «Collecting memories andcapturing history from the Web».

Мероприятие состоится: 18.04.2014

18 апреля 2014 года, в пятницу, в 19.00 при информационной поддержке Совета молодых ученых факультета социологии СПбГУ и Центра изучения Германии и Европы состоится лекция профессора СТИВЕНА ШНАЙДЕРА (SUNY Institute of Technology«Collecting memories andcapturing history from the Web».

Лекция пройдет по адресу: ул. Смольного 1/3, 9 подъезд, ауд. 229.

В XXI веке Интернет превращается в «сокровищницу» исторических документов, а также личных и коллективных воспоминаний. Но как использовать эти богатейшие материалы в научном анализе? Как осуществить отбор интернет-источников на бескрайних просторах Всемирной Паутины? Каковы перспективы сотрудничества представителей различных научных дисциплин по созданию общих инструментов и процедур для работы с интернет-архивами? Эти и другие вопросы профессор Шнайдер обсудит в своей лекции.

Рабочий язык лекции и дискуссии – английский.

Краткая аннотация лекции

«Collecting Memories and Capturing History from the Web»

As the Internet increasingly becomes the platform supporting social, political, and commercial interaction, our ability to capture our memories and histories from the Web becomes critical. Absent purposeful and sustained efforts to build archives, -- especially archives that satisfy the demands of scholars in terms of breadth, depth, access and representativeness – historians, humanists and social scientists will find it increasingly difficult to develop documentary evidence to support observations of contemporary phenomena. Since 1996, various efforts have emerged to develop Web archiving practices, but this effort to date has had only limited success. This lecture will review the current status of Web archiving worldwide, and suggest an agenda for collaboration between archivists, librarians and scholars to develop protocols and practices for sustained Web archiving at a national level.

О докладчике

Professor Schneider is a professor at SUNY Institute of Technology. His scholarly career has focused on Internet studies and Web archiving, with a more recent turn to include an exploration of hypertextuality. His involvement in Internet research grew out of an earlier interest in political communications, with a particular focus on the emergence of new technologies (his PhD dissertation studied online political conversation in the pre-Web era). As computer networks, and later the Internet, emerged into political and popular culture, Steven Schneider started studying the effects of the Internet on the 2000 election in the United States, later expanding this work into a study of Web campaigning from 1998 to 2004, and then broadening his scope to study comparative Web campaigning in Asia, Europe and North America. His discovery of the lack of software and techniques for creating a scholarly archive of Web materials drew him into a period of software development, as well as sustained study of Web historiography, including assessment of the theoretical and methodological challenges associated with using Web objects as social and historical evidence. More recently, especially as collaborative writing platforms such as wikis and blogs have entered the popular imagination, he has been focusing on the nature of nonlinear text – hypertext – and the types of literacy required of its readers and writers.

ПРИХОДИТЕ! МЫ ВАС ЖДЕМ!

ВНИМАНИЕ! В СПбГУ существует контрольно-пропускной режим. Пожалуйста, захватите с собой паспорт!

Убедительно просим вас не позднее 16 апреля сообщить о своем желании посетить лекцию Александру Пивоварову: a-pivovarov@mail.ru. В письме укажите ФИО и место работы. Эта информация позволит нам оптимизировать организацию мероприятия.